100%

V hlavní roli střídmost a krása

Nejkrásnější rodinné vily / Kde se rodí krása / Odkaz první republiky / To nejlepší bydlení

Skroluj dolů

Prvorepubliková elegance s komfortem 21. století – to jsou hlavní charakteristiky vil, které vznikají v ateliéru EUROPROJEKTA architektů Martina Kareše a Roberta Raise.

Oba architekti vyznávají elegantní stavby s otevřenými prostory a velkými okny, které stavbě dodávají hodně světla a přitom respektují individuální požadavky investora a charakter místa. Tyto atributy však musejí plnit to hlavní – vytvářet příjemné bydlení pro své obyvatele.

Není proto žádným překvapením, že se ateliér hlásí k odkazu funkcionalismu. Proč? Odpověď je jednoduchá. Je to především jeho nadčasovost a také pohled na svět. Funkcionalismus je postavený na jednoduchých strukturách a využívání velkých prosklených ploch. Tím vytváří přehledné prostory, kde se dobře žije a kde se prostředí určené k bydlení prolíná se zahradou i širším okolím.

Významnou roli při formování architektů hráli i jejich pedagogové, s nimiž se setkali při studiu. Mezi to nejzásadnější patří setkání s profesorem Ivanem Rullerem, jehož tvorbu významně ovlivnil právě funkcionalismus a moderna. Byl to právě on, kdo dokázal studentům otevřít svět jednoduchosti, střídmosti a krásy.

Funkcionalismus se dá považovat i za životní filozofii, kterou oba architekti vyznávají, protože vychází z optimistického a racionálního přístupu k životu. To jsou i charakteristické znaky jejich realizací. Návrhy z EUROPROJEKTY tak odkazují k tomu nejlepšímu, co nabízí prvorepublikový funkcionalismus, a zároveň využívají nejmodernější technologie, které bydlení dodávají maximální komfort.

Budoucnost bydlení

Kam se bude ubírat budoucnost bydlení? Budou hrát nové technologie hlavní roli a architektura se jim bude podřizovat, nebo to bude naopak? Podle dua architektů se oba vlivy budou vzájemně ovlivňovat a prolínat. Co se však měnit rozhodně nebude, je jejich cíl – stavět budovy, které si svou eleganci a krásu zachovají po generace a kde se bude jejich obyvatelům dobře žít.

Jejich dosavadní realizace tato slova potvrzují. Jedná se o desítky krásných budov po celé České republice, ceněné i odbornou veřejností. Stavby totiž splňují nejvyšší estetické nároky a přitom se v nich jejich obyvatelé cítí pohodlně a bezpečně. Prostě jako doma.